مشاوره خانواده : همانطور که مشخص است مشاوره خانواده بر دو قسم تقسیم می شود مشاوره مربوط به مسائل روابط اخلاقی زوجین که در چهارچوب مشاوره خانواده صورت می گیرد و دوم مشاوره حقوق قانونی زوجین نسبت به یکدیگر .

آنچه از وکیل دادگستری انتظار می رود مشاوره حقوقی زوجین نسبت به شناخت حقوق قانونی خود در زمان انعقاد عقد ازدواج دائم و ازدواج موقت و هم چنین در زمان جدائی و طلاق می باشد .

همانطور که در شرع حقوق و شرایطی برای زوجین پیش بینی شده در قانون نیز شرایطی در نظر گرفته شده بدیهی است بدون اشراف کامل به این حقوق ممکن است با نا آگاهی اقداماتی صورت پذیرد که جبران ناپذیر بوده و باعث از بین رفتن کلیه حقوق افراد گردد .

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده توسط وکیل نادری

متاسفانه افراد به علت پاره ای از اشتباهات فرهنگی معتقدند که نسبت به مباحث خانوادگی نباید سخت گرفت و بدون مشاوره با وکیل خانواده تعهداتی را امضا مینمایند که در ادامه همین تعهدات از اساس زندگی خانوادگی آنها را از میان می برد .
مشاوره خانوادگی قبل از ازدواج با مجموعه حقوقی ما کاملا رایگان بوده و زوجین میتوانند قبل از ازدواج با آشنایی کامل به حقوق خود تصمیم درست گرفته و با اطلاع دقیق در تنظیم سند ازدواج سردفتر اسناد رسمی آنچه به صلاح خود و زندگی خانوادگی است را انتخاب نمایند .

در خصوص مشاوره حقوقی خانوادگی بعد از بروز اختلاف نیز زوجین میتوانند با مراجعه به مشاور متخصص از پایمال شدن حقوق خود جلوگیری نمایند .

نکته قابل توجه آن است که مشاور خانواده در ابتدا می بایست قوانین مربوط به خانواده را به صورت کامل تسلط داشته و در ادامه به قواعد فقهی نیز اشراف کافی داشته باشد چرا که در برخی از موضوعات خانوادگی قانون داخلی حکم مشخصی نداشته و با استناد به کتب فقهی می توان خواسته خود را مطرح نماییم .

در فرهنگ جامعه ما مراجعه به وکیل در امور خانوادگی امری نا متداول است که البته با فرهنگ سازی در این زمینه میتوان مراجعه به مشاور خانواده را امری ضروری قلمداد نمود که در حال حاضر سعی بر داشته این با ارائه مطالب بسیار کلیدی و مهم در قالب مطالب مشاوره های خانوادگی علاوه بر افزایش دانش حقوقی مخاطبان بتوانیم فرهنگ مراجعه به مشاور را نیز گسترش دهیم .

قوانین خانواده

در حال حاضر قانون حمایت خانواده مصوب 1391 اصلی ترین منبع قوانین خانوادگی بوده و بعد از آن بخشهایی از قانون مدنی در خصوص قوانین خانوادگی بوده که مورد استناد قرار می گیرد .

باید توجه داشت در مواردی که قانون گذار تکلیف مشخصی در خصوص حقوق طرفین نداشته مراجع به شرع و متون فقهی امری ضروری است به عنوان مثال در خصوص اسقاط حق رجوع زوجه به مابذل یعنی ساقط کردن حق برگشتن از مهریه بخشیده شده بعد از طلاق اختلاف نظر است و با توجه به سکوت قانون گذار برخی با استناد به فقه عنوان نموده اند که زن نمی تواند حق امکان بازگشتن خود به آن مهریه که بخشیده است را نا ممکن و ساقط کند هر چند با این عبارت که ” زوجه حق رجوع به ما بذل را ساقط نموده ” را در ضمن آن بیان نماید .

و یا در جایی دیگر در خصوص حضانت فرزند هر یک از زوجین میتوانند بعد از صدور رای تغییر مفاد آنرا مطالبه نمایند هرچند برای حضانت فرزند توافق کرده باشند ، چرا که در اینجا صرفاً حقوق زوجین مطرح نبوده و حقوق فرزند نیز می بایست مورد بررسی قرار گیرد فلذا با اراده پدر و مادر به تنهایی نمیتوان در خصوص حضانت حکم قطعی و ثابتی را صادر کرد .

نمونه دادخواست
نمونه رای

نمونه لایحه

مشاوره حقوقی طلاق توافقیhttps://vakilnaderi.com
وکیل انواع طلاقhttps://vakilnaderi.com/
نکاتی درباره نفقهhttps://vakilnaderi.com
نکاتی درباره نسبhttps://vakilnaderi.com
استرداد جهیزیهvakilnaderi
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]