نکاتی درباره تنصیف دارایی

تنصیف دارایی چیست ؟

تنصیف دارایی بر اساس ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی: طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد نیست را در ضمن عقد ازدواج خود لحاظ کنند.

 شرایط ضمن عقدمطابق با بند الف در سند ازدواج :

چنانچه طلاق بنا به درخواست زن نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار او نباشد مردم تکلف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با زوجه به دست آورده یا معادل آن را به صورت بلاعوض به زن منتقل کند.

تنصیف داراریی

تنصیف دارایی

برخی نکات مهم

  1. یکی از مهم ترین نکاتی که در این رابطه باید به آن توجه داشت این است که مرد خواهان طلاق باشد و در حالی نصف دارایی ها به زن میرسد که این زوج بخواهد همسر خود را طلاق دهد و هم درخواست طلاق را مرد به دادگاه ارائه کند.
  2. البته نکته دیگر این است که طلاق مستند به تخلف زن از وظایف زناشویی یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد اگر سوء رفتار و سوء اخلاق باشد در این حالت شرط استفاده از نصف اموال برای زن قابل استفاده نخواهد بود.
  3. یکی دیگر از شرایط تحقق این شرط دارایی هایی است که زوج در زمان زندگی زناشویی با زوج به دست آورده است لذا به اموالی که زوج در ایام مجردی و یا مالی که به عنوان ارث به او رسیده باشد به زوجه تعلق نمی گیرد .
  4. موجود بودن اموال حین طلاق هم شرط لازم برای اجرای موضوع است در این حالت تقسیم اموال شامل اموال از بین رفته اعم از تلف یا مفقود شده نمی شود همچنین آنچه موضوع شرط است دارایی زوج است پس باید دیون زوج نیز مدنظر قرار گیرد.
    به عنوان مثال :
    اگر زوج نسبت به مهر زوجه ایی که میخواهد او را طلاق دهد یا زوجه دیگرش مشغول الذمه باشد پرداخت مهریه زوجه مذکور یا زوج دیگر از دارایی زوج نسبت به اعمال شرط تنصیف دارایی مقدم است.

با نظر گرفتن و مطالعه مطالب فوق در صورت نیاز به مشاوره حقوقی و وکیل متخصص خانواده در خصوص تنصیف دارایی می توانید به سایت ما مراجعه کرده و در صورت نیاز از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید تا از تجربیات ایشان در این خصوص بهره کافی ببرید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *