نکاتی درباره خرید وکالتی

خرید وکالتی چیست؟

پیکی از سریع ترین و در عین حال خطرناک ترین رویدادهای حقوقی خرید وکالتی ملک مغازه خودرو و… است.

خرید وکالتی به این معناست که فروشنده ملک بدون اینکه سندی به نام خریدار انتقال دهد صرفاً به حالتی بدون حق عزل به او می دهد تا با مراجعه خریدار به نهادهای مربوط کارهای انتقال سند را شخصاً به نام خود انجام دهد.

این نوع معامله ریسک بالایی دارد زیرا وکالت عقدی جایز است و هر چند فروشنده حق عزل خود را ساقط کرده اما باید بدانیم که سوای از این موضوع وکالت عقدی اذنی نیز می‌باشد. یعنی موکل به وکیل اذن و اختیار داده تا در امور و اموالش مداخله کند.

خرید وکالتی

خرید-وکالتی

چرا این نوع معاملات ریسک بالایی دارند ؟

بدین خاطر که ممکن است فروشنده پس از اعطای وکالت و پیش از انتقال سند توسط خریدار فوت کند و وکالت از بین برود چرا که وقتی منبع اذن از بین برود (یعنی موکل) فوت کند و به تبع آن خود اذن (یعنی عقد وکالت ) نیز از بین می‌رود .

در این صورت خریدار نه تنها دیگر وکالتی برای انتقال سند ندارد بلکه حتی ممکن است با وراث و بازماندگان مواجه شود که به کلی معامله صورت گرفته از سوی متوفی را انکار کنند.

در این حالت چیزی برای خریدار جز درگیر مصائب دادگاه شدن و تلاش برای اثبات ما وقع باقی نمی ماند. در نتیجه توصیه می‌شود از انجام چنین معاملاتی در وهله اول خودداری کنید.

چنانچه در شرایطی قرار گرفتید که مجبور به انجام آن شدید حتماً در کنار تنظیم این وکالت نامه یک مبایعه‌نامه به همراه امضاء دو شاهد نیز تنظیم کنید تا در صورت فوت فروشنده و بروز اختلاف بین شما و وراث امکان اثبات مالکیت از طریق محاکم برایتان میسر باشد .

در صورت نیاز به وکیل متخصص امور ملکی می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرموده و از تخصص و تجربیات ایشان در این خصوص بهره کافی ببرید

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *