اسقاط کافه خیارات

 

 

اسقاط کافه خیارات:
این مطلب مورد بحث و بررسی عبارتی تحت عنوان :اسقاط کافه خیارات میباشد.
اگر ملکی را خریده باشیم یا فروخته باشیم یا این که قرارداد اجاره ملکی را نوشته باشیم
در قراردادهای خرید و فروشی که بین طرفین معاملات صورت میگیرد. بندی وجود دارد که در آن ذکر شده:طرفین بدین وسیله مراتب اسقاط کافه خیارات خود را اعلام می‌کنند.

اسقاط-کافه-خیارات

اسقاط-کافه-خیارات

این عبارت مقداری ثقیل است خیارات در واقع از فقه گرفته شده و به معنی اختیار است به عنوان مثال اگر قراردادی منعقد شود طرفین اختیار این را دارند که معامله را فسخ کنند .
یعنی طبق همین اصل قانون‌گذار به هریک از طرفین این اختیار را داده قرارداد را فسخ نمایند.
این خیارات دقیقاً به معنای عبارت برگرفته از اختیاراست.

خیارات در فقه در بسیار مواردی عنوان شده مواردی هم در قانون مدنی نیز ذکر شده.
به حالت کلی خیارات ازجمله تدلیس ، خیار غبن ، خیار تعذر ، تسلیم ،خیاراتی است که در قانون بیان شده وبه آن پرداخته شده است .
ولی به صورت کلی اگر اعلام کنیم من اسقاط کافه خیارات کردم یعنی تمام حقوقی که احتمال دارد در این قرارداد وجود داشته باشد را ساقط کرده ام.
به عنوان مثال ملکی فروخته شده و این ملک یا این خانه یا این ماشین ایراداتی دارد که خیار عیب برای خریدار ایجاد میکند اما وقتی گفته میشود من اسقاط کافه کردم یعنی تمام خیارات خودم ساقط کرده ام پس دیگر حق فسخ معامله را ندارم.

اگر شما اسقاط کافه خیارات را انجام بدهیم در واقع حق فسخ معامله را از خود ساقط کرده ایم ولی نکته قابل توجه این است که بعضی از موارد بعد از اینکه معامله را انجام داده ایم ولی نمیدانستیم که این خودرو ایرادات اساسی دارد یا فریبی صورت گرفته باشد مثلا :ملکی را به گونه ای نمایش دهند که گویی ملک نوساز است ولی ۱۰ سال ساخت باشد. پس شما در اینجا فریب خورده اید آیا این خیارات در این خصوص بر قرار است یا خیر؟
در این باره میتونید دیگر مطالب بارگذاری شده در سایت حقوقی وکیل نادری را مطالعه بفرمایید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *