وکیل الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی

تنظیم سند رسمی چیست ؟

تنظیم سند رسمی مهمترین اثر قولنامه است ، قولنامه حاوی تعهد است و در شرایطی شکل می‌گیرد که طرفین معامله قصد انجام معامله را دارند اما مقدمات آن را فراهم نکرده اند و به همین دلیل قراردادی را تنظیم می‌کنند و متعهد می‌شوند که قرارداد را مطابق شرایط و زمان مشخص شده ، انجام دهند.
قولنامه نشان دهنده مالکیت و وقوع معامله نیست از این رو بهتر است سند رسمی تنظیم شود . برای تنظیم سند طرفین به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند مالکیت را تنظیم می کنند .
در صورتی که یکی از طرفین از انجام معامله خودداری کند ، شخص دیگر می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح کند .

نکته : حتی با مرگم تعهد نیز اثر تعهد از بین نمی‌رود و این تعهد به وراث وی منتقل میشود .

تنظیم-سند-رسمی

موانع اقامه دعوی:

ملک مورد معامله در رهن یا بازداشت نباید باشد ، زیرا دادگاه در ارتباط با انتقال ملکی که در رهن یا بازداشت شده است رای صادر نمی کند و در این صورت فک رهن را نیز باید دریافت کند . برخی مواقع نیز ممکن است فروشنده ، مالک اصلی مورد معامله نباشد از این رو خریدار می‌تواند دادخواستی را درخصوص فروش مال غیر تنظیم کند .

نحوه اجرای حکم در صورت خودداری فروشنده از انتقال سند :

پس از اینکه حکم قطعی صادر شود خواهان میتواند درخواست اجرای حکم کند . سپس اجراییه به خوانده ابلاغ می شود و وی باید طی ده روز نسبت به اجرای حکم اقدام کند .
در صورت امتناع فروشنده از اجرای حکم ، در خواهان می تواند به واحد اجرا مراجعه کند و واحد اجرا به دفترخانه اطلاع می‌دهد که سند را تنظیم کند و واحد را مطلع کند تا سند را امضا کند .

اقدامات دادگاه در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی :

۱. احراز مالکیت خوانده
۲. احراز مالکیت خوانده بر تبعات مبیع
۳. احراز تادیه قسمتی از پیش پرداخت و محاسبه باقیمانده آن
۴. احراز انجام معامله و قرارداد
۵. احراز هویت فروشنده
۶. تحقیق درباره مورد معامله
۷. توجه به هزینه‌های انتقال سند
۸. انجام هرگونه تحقیقات

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوی:

به طور کلی ، تمام دعاوی مربوط به املاک در دادگاه محل وقوع ملک رسیدگی می شوند .

وکیل الزام به تنظیم سند رسمی :

الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی از امورات پیچیده است نیازمند مشورت با وکیل است زیرا وکیل با تجربیات و مهارت خود در این زمینه به بهترین نحو می تواند از حقوق موکل دفاع کند و او را راهنمایی کند . در صورت نیاز به وکیل متخصص ملکی و حقوقی از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید .

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *