الزام-موجر-به-تعمییرات

وکیل الزام موجر به تعمیرات

الزام موجر به تعمیرات

دعوی الزام موجر به تعمیرات اساسی :

بعد از عقد اجاره برای مستاجر و موجر تکالیفی شکل می‌گیرد که یکی از رایج‌ترین آنها تعمیرات عین مستاجره است.

طبق ماده ۲۰ قانون روابط مستاجر و موجر سال ۵۶ ، تعمیراتی که مربوط به خود بنا است مربوط به موجر و تعمیراتی اعم از تزیین و استفاده بهتر بر عهده مستاجر است.

در قانون روابط مستاجر و موجر سال ۶۲ هم این ماده وجود دارد اما با این تفاوت که طرفین زمان عقد اجاره می توانند به گونه ای دیگر توافق و شرط کنند و اگر موجر اقدام به تعمیرات اساسی نکند مستاجر میتواند به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست الزام موجر به تعمیرات اساسی را مطرح کند.

دادگاه با دعوت طرفین در جلسه رسیدگی به پرونده ، در صورتی که نیاز به نظر کارشناسی باشد پرونده را به کارشناس دادگستری ارجاع داده و پس از اعلام نظر کارشناس خوانده را ملزم به انجام تعمیرات اساسی می کند .

الزام-موجر-به-تعمییرات

مرجع صالح :

مرجع صالح برای طرح این دعاوی، در صورتی که خواسته ۲۰ میلیون تومان و کمتر باشد ، شورای حل اختلاف محل استقرار ملک است اما اگر بیشتر از بیست میلیون تومان باشد، دادگاه محل وقوع ملک ، مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده است .

صدور اجراییه :

پس از محکومیت خوانده و صدور رای مبنی بر الزام موجر به تعمیرات اساسی در صورتی که موجر از انجام تعمیرات خودداری کند مستاجر میتواند طبق نظر کارشناسی تعمیرات را انجام دهد و هزینه آن را از اجاره بها کم کند . اگر اجاره بها برای انجام تعمیرات کافی نباشد ، مستاجر می تواند اموال موجر را توقیف و با فروش آنها هزینه های تعمیر را به دست بیاورد اگر موجر اموالی نداشته باشد تا وقتی که پرداخت نکند جلب می شود .

مدارک مورد نیاز برای طرح دعوی :

۱. تصویر اجاره
۲‌. داشتن کارت ملی و کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه های دادرسی.

نکات مهم در مورد الزام موجر به تعمیرات اساسی :

۱. مستاجر بدون حکم دادگاه نباید اقدام به تعمیرات کند در صورت انجام تعمیرات بدون حکم قادر به دریافت هزینه ها از موجر نخواهد بود.

۲. در صورت عدم استفاده درست از ملک توسط مستاجر ، موجر را نمیتوان ملزم به تعمیرات کرد .

۳. تشخیص تعمیرات اساسی یا غیر اساسی بر عهده دادگاه است .

۴. اگر ملک مورد اجاره در زمان عقد قرارداد دارای ایراد باشد مستاجر میتواند عقد اجاره را فسخ کند .

وکیل الزام موجر به تعمیرات اساسی :

دعاوی ذکر شده اغلب از جمله اموری است که موجب طرح دعوا می شود و نیازمند مشورت و راهنمایی وکیل است زیرا وکیل با تجربیات خود در این زمینه به بهترین شکل می تواند از حقوق موکل دفاع کند در صورت نیاز به وکیل متخصص امور ملکی و حقوقی از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید .

[تعداد: 1   میانگین: 4/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *