وکیل امور حسبی , بهترین وکیل متخصص در امور حسبی در تهران : همانطور که میدانیم در سال 1319 قانونی به نام قانون امور حسبی تصویب گردید قانون امور حسبی ویژگیهای بسیار داشته که سرفصل های آن نیز متعدد است  .

از جمله مباحث مطرح شده در قانون امور حسبی می توان به اثبات حجر ، نصب و عزل قیم ، امور مربوط به محجورین و موارد تعیین امین  ، موضوعات در خصوص غایب مفقودالاثر و همچنین کلیه امور مربوط به ترکه متوفی ، مهر و موم و صدور گواهی حصر وراثت ، بحث قبول و رد ترکه و تقسیم ترکه اشاره نمود .

وکیل امور حسبی

نکته های بسیار مهم در خصوص امور حسبی وضعیت وصیت متوفی است  که  می‌توان با مراجعه به این قانون شرایط آن را بررسی نمود لیکن باید توجه داشت مباحث در خصوص امور حسبی در غالب شهرهای بزرگ در مرجعی قضایی مستقل رسیدگی می‌شود .

در تهران نیز مجتمع قضایی امور حسبی در مجاورت دادسرای ناحیه 25 تهران که به دادسرای سرپرستی نیز معروف است به نشانی بالاتر از میدان شیخ بهایی ابتدای خیابان یاسمی قرارداشته و به دعاوی مربوط به امور حسبی رسیدگی می نماید .

البته در برخی از موارد موضوعاتی به صورت ذاتی در صلاحیت این دادگاه بوده که به مرجع قضایی دیگر ارجاع شده مطابق قانون شوراهای حل اختلاف به علت کثرت پرونده های مربوط به صدور گواهی حصر وراثت این موضوع از دادگاه های خانواده امور حسبی جدا شده و به صورت مستقل در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در حصر وراثت میتوانید می‌توانید به مقاله نکاتی در خصوص حصر وراثت مراجعه نمایید .

وکیل امور حسبی

تغییر جنسیت نیز از دعاوی بوده که در صلاحیت دادگاه خانواده است و دادگاه های امور حسبی به صورت تخصصی به این دادخواست ها رسیدگی مینمایند البته به علت محدود بودن این قبیل دعاوی و تخصصی بودن آن رسیدگی در دادگاه امور حسبی بسیار دقیقتر صورت خواهد گرفت .

لزوم مراجعه به وکیل

آنچه بیش از هر چیز در خصوص دعاوی مربوط به امور حسبی مورد توجه است امور مربوط به محجورین است در سال های اخیر با آشنایی بیشتر مردم با این نهاد ارجاع پرونده های اثبات حجر روند رو به رشدی را داشته.

 متاسفانه برخی افراد سودجو نیز از این حمایت قانون نسبت به محجورین سوء استفاده نمودند و در چند مورد پرونده های ارجاعی مشخص شده افرادی که با حیله به اموال خصوصی مردم دست درازی کرده اند با همدستی برخی از اقوام و خویشان نزدیک اقدام به طرح دادخواست اثبات محجوریت می‌نمایند .

مطابق قانون مجازات اسلامی یکی از موانع مسئولیت کیفری محجوریت متهم است و بنا براین مسئولیت کیفری مجرمی که با حیله خود را محجور معرفی نموده از بین میرود و از مجازات مصون باقی مینماند.

در خصوص مسئولیت حقوقی نیز پیگیری موضوع بسیار دشوار بوده و با توجه به این امر که قیم و اداره سرپرستی بر امور محجور نظارت مینمایند و از دیگر سو برخی از معاملات فرد در زمان محجوریت دروغین صورت گرفته و بی اعتبار می باشد و بسیاری از مالباختگان احقاق حقوق خود را به یکباره رها می نمایند .

راهکار قانونی در این زمینه ثبت دادخواست اعتراض ثالث نسبت به حکم حجر است در این گونه موارد باید توجه داشت با بیان این موضوع به دادگاه و هیات کارشناسی پزشکی قانونی نسبت به فرد دروغگویی و ریاکاری آن و در صورت امکان ارائه عکسها و فیلمها و حتی شهود در زمان انجام مراودات مالی ، فریبکاری فرد را در دادگاه محرز نماییم .

نمونه دیگر سو استفاده های قانونی و پرونده ای پیچیده امور حسبی مربوط به انتقال اموال قبل از فوت است در موارد دیگری دیده شده برخی از وراث قبل از فوت متوفی در زمانی که وی ثبات روحی و توان جسمی مناسبی نداشته اقدام به انجام معامله غیر واقعی می‌نمایند .

با این اقدام و از این طریق تمامی اموال شخص را قبل از فوت تصاحب می نمایند این موضوع در دو بخش قابل رسیدگی بوده :

نخست جنبه کیفری آن که سوءاستفاده از ضعف شخصیت افراد است .

دوم جنبه حقوقی که با اثبات حجر و در نهایت ابطال معاملات صورت گرفته همراه خواهد بود .

باید توجه داشت که وکیل متخصص امور حسبی علاوه بر اطلاع و مهارت لازم در بکارگیری مواد قانون مربوطه می بایست تجربه کافی در این زمینه را نیز داشته باشند .

دریافت مشاوره امور حسبی از وکیل متخصص

بدیهی است که تعلل در برخی از موارد جبران ناپذیر بوده و ممکن است احقاق حق را بسیار دشوار و در مواردی غیر ممکن نماید پس توصیه می شود قطعاً قبل از هرگونه اقدام و طرح دادخواست نخست کلیه مدارک و مستندات ادعای خود را با مراجعه به وکیل امور حسبی بررسی نموده و راهکار مناسب را دریافت نمایید هرچند در ظاهر موضوعات مربوط به امور حسبی بسیار ساده و بی اهمیت جلوه میکند اما در عمل خواهیم دید اثبات حجر یک فرد ممکن است میلیارد ها تومان خسارات برای افراد دیگر و حتی خود فرد به همراه داشته باشد .

در جهت کسب مشاوره حقوقی در امور حسبی و بهره مندی از خدمات حقوقی میتوانید با ما در ارتباط باشید .

محجورین
فرزند-خواندگی-سرپرستی
حبوه
تغییر-جنسیت
عزل-و-نصب-قیم
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]