وکیل رجوع ازهبه

وکیل رجوع از هبه

عقد هبه چیست؟

به موجب م۷۹۵ق مدنی(هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجانی به کسی دیگر تملیک می کند.)در حقیقت هبه عنوان قانونی هدیه می باشد.در مواقعی که شخصی مالی را به دیگری هدیه می‌دهد قالب و چارچوب این اقدام از منظر حقوقی هبه تلقی میگردد.
لازم است بدانید در پس هر بذل و بخشش مباحث حقوقی و قضایی بسیار نهفته است .که تصورش برای عامه ی مردم دشوار است اما نباید فراموش کرد که بخشیدن یک مال مترادف با انعقاد عقد هبه است و این قرارداد شرایط خاصی دارد.

در عقد هبه سه طرف وجود دارد:

۱.واهب: واهب شخصی است که مالش را به دیگری واگذار می کند .
۲.متهب: متهب شخصی است که مالکیت مال به او منتقل می‌شود.
۳.عین موهوبه: عین موهوبه هم مالی است که مورد هبه واقع می شود.

انواع هبه نامه کدام است؟

1.هبه با سند رسمی (هبه نامه رسمی)
2.هبه نامه ی غیر رسمی و عادی

تفاوت هبه نامه رسمی و غیر رسمی:

برتری که هبه نامه های رسمی نسبت به هبه نامه های عادی دارند ومختص آنها می‌باشد این است که به هیچ عنوان امکان اینکارو تردید در آنها وجود ندارد؛بنابراین هیچ یک از طرفین دعوا نمیتوانند مدعی شود که در صحت و اصالت سند مذبور مردد است؛
چرا که این ادعا از نظر قانونی پذیرفته نیست.حال آنکه در مورد هبه نامه های غیر رسمی یا عادی،دادگاه موظف می شود تا بدون تعلل سند را مورد بررسی قراردهد و بعد از آن در مورد اعتبار آن حکم کند .

رجوع از هبه چیست؟

 

هنگامی که عقد هبه بین طرفین(واهب و متهب)منعقد می شود و ملک در اختیار متهب قرار داده می شود ،اگر ملک(عین موهوبه )موجود باشد شخصی که هبه کرده می‌تواند از آن رجوع کند و بعد از رجوع برای تثبیت آن دادخواستی را تحت عنوان تایید رجوع از هبه مطرح نماید .همچنین برای اعلام رجوع از هبه می تواند از طریق ارسال اظهارنامه ی رسمی به طرف مقابل اقدام کند که بهترین و قانونی ترین روش اثبات رجوع می‌باشد.

موانع وشرایط رجوع از هبه :

براساس م۸۰۳ق مدنی هبه ازعقد جایز محسوب می شود عقد جایز(به عقدی گفته می شود که به صورت یکطرفه قابل نسخ خواهد بود )برطبق ماده ی مذبور واهب یا همان هدیه دهنده از هبه ی خود رجوع کند مشروط به اینکه:

1.متهب یا هدیه گیرنده پدر و مادریااولاد بلاواسطه واهب یا هدیه شونده نباشد در واقع شخصی که مالی را به پدر یا مادر یا اولاد هبه نماید دیگر نمیتواند از آن رجوع کند.

2.هبه بلاعوض باشد یا در هبه معوض ،عوض داده نشده باشد.اصل بر هبه مجانی و بلاعوض است اما می توان در هبه شرط عوض شود وعوض داده شود دیگر قابل رجوع نخواهد بود.

3.مال موهوبه از مالکیت واهب یا همان هدیه گیرنده خارج و یا به دیگری واگذار نشده باشد برای مثال رهن یا اجاره نرفته باشد.

4.در مال موهوب به تغییری حاصل نشده باشد چنانچه در عین موهوبه تغییری حاصل شود واهب حق رجوع ندارد بنابراین اصل بر قابل رجوع بودن هبه می‌باشد ،مگر در موارد خاص قانونی که پس از هبه نمی توان از آن رجوع نمود.

5.مطابق ماده ی ۸۰۵قانون پیش گفته در صورت فوت متهب یا واهب هبه قابل رجوع نیست.همچنین مطابق م۸۰۶قانون مذکور هبه طلب قابل رجوع نیست.به تعبیر ساده تر در صورتی که این طلب خود مدیون ببخشد دیگر حق رجوع ندارد.مضافا اینکه با توجه به م۷۰۸قانون اگر کسی که مالی را به عنوان صدقه به دیگری بدهد دیگر حق رجوع نخواهد داشت.

 

نحوه رسیدگی:

دعوی رجوع از هبه را میبایست در دادگاه حقیقی طرح نمود  در خصوص دعوی تایید رجوع از هبه میبایست از طریق دادخواست اقدام کرد این دعوا دارای شرایط خاصی می باشد..
و چنانچه دعوی تایید رجوع از هبه به درستی طرح نگردد می‌تواند موجبات ورود و ضرر را فراهم کند پس میبایست در چنین شرایطی از وکیل رجوع ازهبه کمک گرفت.

نکته1*

در دعوای تایید رجوع از هبه،کسی که ملک خود را هبه کرده و اکنون پشیمان شده است(از هبه رجوع کرده)واهب خواهان دعوی و کسی که مالکیت اودرآمده (متعهب)خوانده دعوا شمرده می شود.

نکته2*

لازم به ذکر است خواهان (واهب)هزینه ی دادرسی را هم پرداخت نماید.

نکته 3*

هزینه در دعاوی رجوع باتوجه به قیمت مال موهوبه محاسبه و دریافت می شود.

وکیل رجوع ازهبه:

با توجه به موارد فوق که بیان شد نحوه اثبات وپیگیری عقد هبه ورجوع از آن کاری بس دشوار است پس افراد برای اینکه دچار ضرر وزیان های مالی نشوند اقدام به مشورت از یک وکیل رجوع از هبه میکنند .
چراکه به دلیل ظرافت های موجود در این گونه مسائل تنها یک وکیل رجوع ازهبه میتواند حقوق موکل خود را تمام و کمال دریافت کند. واز آنجا که وکیل رجوع ازهبه تجربیات فراوانی در خصوص اینگونه موارد دارد، ظرف بهترین شکل وکم ترین زمان از خسارات مالی موکل خود جلو گیری می نماید

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
2 پاسخ
 1. عسگری
  عسگری گفته:

  سلام و درود
  زوج به دلیل تصدی شغل دولتی و مسائل دیگر، همه املاک خود را به نام زوجه خود کرده‌ و همچنین پولی را در یک حساب بانکی زوجه خانه داری (که خود هیچ محل درامدی نداشته و ندارد) به شرط امانت سرمایه گذاری کرده است.
  لازم به ذکرست او این املاک و وجه بانکی را به زوجه هرگز نبخشیده و هدیه هم ننموده و فقط این به نام زدن صوری بوده و در قبال آن، از زوجه وکالتنامه تام‌الاختیار گرفته است.
  اکنون از زوجه طلب استرداد املاک و وجه را نموده و زوجه از باز پس دادن آنها استنکاف می نماید،
  لازم به ذکرست، زوج تقاضای متارکه خود را با همسرش مطرح کرده و در ابتدا نیز زوجه موافقت شفاهی خود با طلاق نوافقی را اعلام کرده ولی بعد‌تر – احتمالا متعاقب مشاوره های دریافتی و به دلیل امضای شرط تصنیف اموال توسط زوج، در صدد گرفتن باقیمانده اموال می‌باشد، که البته فقط یک آپارتمان دیگر و سهام کلینیک می‌باشد.
  با توجه به اینکه زوجه وکالتنامه زوج را فسخ نموده‌است و ادعا می‌کند که اموال متعلق به خود اوست، درحالیکه خانه‌دار بوده و مالی از طرف خانواده‌اش یا ارثی نیز به او تعلق نگرفته است.
  سوال اینست زوج در صورت مداومت به استنکاف زوجه چه باید انجام دهد؟
  آیا امکان این وجود دارد که زوج اثبات کند که او مالک واقعی این اموال بوده و بتواند آنها را پس بگیرد؟
  به دلیل اطلاع زوجه از امکان زوج در رجوع از هبه، اکنون ادعا می‌کند که ملک و پول نقد، اصلا هبه نبوده بلکه به عنوان اجرت‌المثل و نحله و مهربه و در جهت تحکیم پیوند و قدردانی به او داده شده‌است.
  برای اثبات صخیح نبودن این ادعا، زوج چه باید بکند؟
  آیا امکان اثبات عقد هبه( بدون سند رسمی و با ادعای شفاهی بودن هبه) و سپس رجوع از هبه وجود دارد؟

  زوج پزشک و زوجه خانه دار هستند.
  با سپاس از وقت و توجهی که مبذول می‌فرمایید.

  پاسخ
  • Naderi
   Naderi گفته:

   امکان اثبات هبه بودن ممکنه ولی اصولا قراردادهای سند قطعی دفترخانه در قالب بیع بوده بهر حال کار سختی در پیش رو خواهید داشت در رجوع از هبه .
   بهر حال بهتره قبل از اقدام مدارکتون رو بیارید بصورت حضوری مدارک بررسی بشه شاید اقدام دیگه ای با نتیجه بهتر امکان پذیر بود .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *