وکیل چک

وکیل چک , بهترین وکیل متخصص چک برگشتی در غرب تهران : بر اساس قانون تجارت چک به نوشته گفته می‌شود که شخص در قبال افتتاح حساب جاری از بانک دریافت میکند و به پشتوانه موجودی در آن حساب بانکی ، مندرجات آنرا تکمیل کرده و به بانک مربوطه مجوز دریافت وجه و پرداخت آنرا به شخص مورد نظر و یا شخص ثالثی اعطا میکند .

امروزه اکثر دعاوی مربوط به چک در خصوص عناوین زیر است:
مطالبه وجه چک ، استردادلاشه چک و ابطال چک ازاینگونه دعاوی شاخص مطروحه در دادگاه به حساب می‌آید اما باید توجه داشت چک دارای دو وجه حقوقی و کیفری بوده مقاله حاضر صرفاً در خصوص جنبه حقوقی چک و دعاوی مربوط به آن می باشد .

ابطال چک :

چنانچه چک صادر شده مورد سرقت و یا جعل قرار بگیرد یا چک مفقود شود هر کدام از افراد ذینفع چک و صادرکننده چک و یا دارنده چک می تواند دادخواست ابطال چک در دفاتر خدمات قضایی را تنظیم نماید .

پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و احراز سرقت و یا مفقودی و یا جعل چک مرجع صالح رسیدگی که شورای حل اختلاف یا دادسرا می باشد دستور به ابطال چک می دهد .

با توجه به مطالب فوق باید در نظر گرفت که اقدامات یک وکیل چک به چه مقدار حائز اهمیت است حال فواید ابطال لاشه چک مورد بررسی قرار می گیرد .

فایده ابطال لاشه چک

با توجه به این امر که پرداخت چک در معاملات همانند پرداخت دین است و در واقع تبدیل تعهد محسوب می گردد ، شخص در صورت مفقودی چک نمیتواند مطالبات خود را از صادر کننده و یا ظهر نویس مطالبه نماید مگر آنرا ابطال آنرا از محکمه مطالبه نماید .

فلذا واضح و مشخص است که در این فرض جهت وصول مطالبات بدون وجود لاشه چک ابطال برگ چک ضروری است .

 مدارک و منضمات مورد نیاز برای طرح دعوای ابطال چک عبارتند از:
رونوشت از چک موضوع درخواست ابطال ، مدارک و مستندات لازم که دلیل اثبات به سرقت رفتن چک و یا مفقودی و یا معدوم شدن آن باشد .

همانطور که میدانیم دادخواست ابطال لاشه چک هم مانند الباقی دعاوی حقوقی با ادله اثبات مشخص قابل طرح می باشد مانند  :

  1. استماع شهادت شهود و مطلعین و تحقیقات محلی
  2. استناد به پرونده کیفری موضوع سرقت
  3. استناد به اقرار متهم در پرونده کیفری
  4. بررسی کارشناسی لاشه چک
  5. استناد به اسناد عادی دیگر

از آنجا که صرف وقت و زمان در اینگونه پرونده ها بسیار مهم است ،باید از یه وکیل چک کمک گرفت تخصص در دعاوی مربوط به اسناد تجاری بسیار پر اهمیت است حال مراحل مفقودی چک مورد بررسی قرار می گیرد .

مفقودی چک :

بعد از اطلاع از مفقودی چک می بایست به قید فوریت مراتب را به بانک مربوطه اعلام نموده و سپس مراحل قانونی ثبت دادخواست و یا طرح شکایت را اقدام نمایید .
نکاتی درباره ذینفع در ماده ۱۴ قانون صدور چک از این قرار می باشد:

1) صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با بیان اینکه چک مفقودی یا سرقت یا جعل شده ویا از طریق کلاهبرداری خیانت در امانت و جرایم دیگری تحصیل گردیده می‌تواندمراتب را به صورت کتبی به بانک مربوطه اعلام نماید .

بانک بنا بر درخواست با اثبات ذینفع بودن فرد بانک به مدت یک هفته حساب را مسدود مینماید و در صورت ارائه چک به بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت که اعلام مفقودی چک می باشد صادر می گردد که در این صورت حساب دارنده با برگشت خوردن چک موجب زیان نمیگردد .

2) در مرحله بعد شخصی که مدعی مفقودی و یا سرقت و یا کلاهبرداری بر روی چک شده است باید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی اقدام به ثبت دادخواست و یا شکواییه نماید همانطور که بیان گردید مهلت مسدودی حساب صرفاً 7 روز بوده و اقدام به طرح شکایت با در این بازه زمانی انجام گیرد .

3) در مرحله بعد باید گواهی مربوط به طرح شکایت را از مراجع قضایی دریافت کرده به بانک ارائه دهد تا تعیین تکلیف قانونی نسبت به موضوع آن برگ چک غیر قابل وصول بوده لیکن حساب جاری فرد بدون مشکل فعال خواهد بود .
4) بعد از صدور دستور عدم پرداخت، بانک موظف است وجه چک را تا زمان تعیین تکلیف و یارانه انصراف دستور دهنده در حساب و مسدودی نگه دارد البته دارند می‌تواند علیه شخصی که دستور عدم‌پرداخت داده شکایت کند .

ممکن مسدود نمودن حساب با ادعایی دروغین باشد و این اقدام موجبات ورود خسارت را برای فرد به همراه بیاورد هرگاه خلاف ادعای موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ قانون صدور چک به پرداخت تمام خسارات وارده به دارنده چک محکوم می‌شود .

باید توجه داشت برخی از افراد تصور مینمایند که میتوانند از طریق اخذ دستور موقت نسبت به جلوگیری از پرداخت وجه چک اقدام نماید که البته این امر غیر ممکن است و با توجه به قوانین خاص مربوط به چک ، تنها راه اقدام در عدم کارسازی وجه آن رعایت موارد فوق برگرفته از قانون صدور چک می باشد .

بهترین اقدام آن است که ابتدا با وکیل چک مشاوره و سپس مراحل قانونی ابطال لاشه چک را طی نمایید .

استرداد لاشه چک

باید بگوییم چک به عنوان یک سند عادی تجاری کاربرد زیادی دارد و بسیاری از افراد آن را ما در امور مالی و انجام اعمال حقوقی استفاده می‌کنند بنابراین ممکن است بعد از صدورآن بین صادر کننده و دارنده آن اختلاف ایجاد شود و منجر به طرح دعوای حقوقی شود از جمله این دعوا طرح استرداد لاشه چک است.
با وصول وجه چک یا اجرای تعهدات ناشی ازصدور آن چک به شکل یک لاشه درآمده بنابراین دارنده آن باید به محض وصول چک را به صادر کننده ان تحویلدهد واگر دارنده از تحویل امتناع کند صادر کننده می تواند به دادگاه مراجعه وطرح دعوا استرداد لاشه چک کند .
البته بهتر است ابتدا اظهار نامه ای برای دارنده ان ارسال نموده تا چک را مسترد نماید، تا خوانده نتواند ادعای بی اطلاعی نماید.
برای اقدام به طرح دعوای استرداد لاشه چک میبایست به شورای حل اختلاف ویا دادسرای محل اقامت صادر کننده چک مراجعه کرد.

برای درک بهتر  مطالعه استرداد لاشه چک به مقاله مشاوره مروطه مراجعه کنید.

وکیل چک

همانطور که قبلا بیان گردید دعاوی مربوط به چک در دو بخش حقوقی و کیفری قابل تفکیک است بدیهی است وکیل چک نیز در دو بخش وکیل حقوقی چک و کیفری تقسیم میگردد .

مباحث حقوقی در مشاوره حقوقی به تفصیل بیان گردیده است و در خصوص مباحث کیفری نیز می توانید به مشاوره حقوقی صدور چک بلامحل مراجعه نمایید .

در خصوص لزوم به بهره گیری از وکیل چک با ما تماس حاصل فرموده تا از حمایت حقوقی وکیل متخصص در این زمینه بهره مند گردید .

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *